De Nationale Kinderherdenking lanceert dit jaar een volledig vernieuwd lesprogramma over vrijheid waarin persoonlijke verhalen centraal staan. Leerlingen leren over het leven in oorlog en vrijheid aan de hand van een heldenverhaal uit het verleden én een persoonlijk verhaal van de 12-jarige Nazar die uit Oekraïne is gevlucht. En, dit jaar bevat het lesprogramma een speciaal ontwikkeld lied door Kinderen voor Kinderen in samenwerking met UNICEF.
Vrijheid is niet vanzelfsprekend. Dat zien leerlingen dagelijks in het nieuws. Juist daarom is het belangrijk om in groep 7 en 8 stil te staan bij wat vrijheid betekent. Hoe leer je kinderen dat vrijheid niet vanzelfsprekend is? Door echte verhalen te delen, verhalen uit het verleden en heden.
Het online lesprogramma bestaat uit een plenaire les voor het digibord, een handleiding voor de leerkracht en diverse werkbladen:
✓ Het programma start met vragen als: wat is vrijheid voor jou? Wanneer sta jij daarbij stil?
✓ Vervolgens delen we een verhaal uit het verleden. De leerlingen maken kennis met het indrukwekkende verhaal van George Maduro uit de Tweede Wereldoorlog.
✓ Via een interactieve film ‘De onmogelijke keuzes van Daan’ ervaren de leerlingen hoe het is om vandaag de dag in oorlog te leven. Leerlingen maken tijdens het kijken keuzes voor Daan; moet hij vluchten of blijven?
✓ Vervolgens kijken leerlingen naar verhalen van kinderen die nu met oorlog te maken hebben. Zoals Nazar van 12 jaar. Hij komt uit Oekraïne en is gevlucht voor de oorlog. In 2022 begon de oorlog in Oekraïne.
✓ De les sluit af met het lied ‘Geen kind alleen’ over vrijheid van Kinderen voor Kinderen. Nu erg toepasselijk gezien de huidige situatie in de wereld.
✓ Ook krijgen de kinderen een online interactief doe-boekje om thuis of in de klas aan de slag te gaan. Het doe-boekje inspireert hen in actie te komen voor onze vrijheid, o.a. met een talentenquiz en ideeën hoe ze dit zelf kunnen gaan aanpakken.
Je kunt dit gratis lesprogramma inzetten in aanloop naar 4 mei, maar ook daarna is dit onderwerp relevant. Het lesprogramma is het hele schooljaar beschikbaar. Het enige dat je moet doen is aanmelden via www.onderwijsinformatie.nl/vrijheid

De Nationale Kinderherdenking vindt ieder jaar op 4 mei plaats. Daar is iedereen welkom. Ben je niet in de gelegenheid om te komen, dan kun je via een livestream meekijken. Zie voor meer informatie: www.nationalekinderherdenking.nl


Bezig met laden...
Reacties